Różni czy tacy sami?
Nasze dzieci od najmłodszych lat spotykają się z innymi dziećmi i w czasie zabaw nabywają kompetencji społecznych. Pojawiają się pierwsze przyjaźnie, ale i konflikty, wynikające najczęściej z różnicy zainteresowań. Czasem dzieciom trudno jest zrozumieć, że ktoś ma inne zdanie, inne potrzeby i pomysły. Jak pomóc im dostrzec zalety różnorodności? Z pomocą przyjdą książki.
Pierwsza propozycja to książka Elise Gravel "Każdy z nas", która pokazuje co nas łączy z innymi ludźmi. Ogromną zaletą są duże kolorowe i zabawne ilustracje. Książka zawiera niewielką ilość tekstu, jednakże każde zdanie zapisane na odrębnej stronie może stanowić wstęp do rozmowy i poznania zdania dziecka na ważne tematy. Każdy z nas przeżywa chwile radości i chwile smutku, choć różne mogą być ich powody. Każdy chce mieć przyjaciół i być przyjacielem. Każdy z nas czasem potrzebuje pomocy i chce być potrzebny, ponieważ w różnym stopniu i w różnym czasie opanowujemy pewne umiejętności. To książka o tym, że bez względu na to, co nas różni, każdy z nas jest ważny i zasługuje na szacunek. Można ją wypożyczyć w Bibliotece Miejscówka.
"Rumpel Chwast. Opowieść o bananach, przynależności i byciu sobą" Matthew Gray Gublera to krótka książka o byciu dziwnym. Bohaterem jest stworek, który mieszka w kanałach, przeświadczony o tym, że jego wygląd odstrasza innych. Przez to czuje się bardzo samotny. Swoją kryjówkę opuszcza okazjonalnie, najczęściej nocą i zawsze pod "przykryciem", gdyż wkłada na głowę skórkę z banana. Kiedy szykuje się na doroczną Paradę Piżamowców i Watocukrowych Naleśnikowców z przerażeniem odkrywa, że kosz na śmieci, w którym zawsze była skórka od banana, jest pusty. Co z tego wyniknie? Czy Rumpel będzie mógł wziąć udział w paradzie? Czy jego dziwność okaże się przeszkodą nie do pokonania? Książkę można wypożyczyć w Miejscówce, Fermencie i filii nr 27.