Nasze ekologiczne pracownie edycja 2021
Utworzenie punktu dydaktycznego w Przedszkolu Miejskim nr 152 w Łodzi
Program powstał w ramach konkursu zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „Nasze ekologiczne pracownie”. Jego autorkami i koordynatorkami są Elżbieta Zaleta, Emilia Leśniewska i Krystyna Milcarz. Podstawowym celem utworzenia ogródka/punktu dydaktycznego jest stworzenie dzieciom warunków zapewniających bezpośredni, osobisty kontakt z przyrodą i jej bioróżnorodnością, możliwość wsłuchania się w jej odgłosy, obserwowania, doświadczania, poznawania i działania. Projekt zakłada, iż ogród przedszkolny, jako obiekt przyrodniczy jest bodźcem inspirującym do określonego działania, przekształcania, zadawania pytań, a także źródłem odpowiedzi na wiele z nich. Istotą projektu jest pielęgnowanie dziecięcej chęci poznania, jako źródła późniejszej ciekawości intelektualnej, niezbędnej do świadomego dbania o naszą Planetę, racjonalnego korzystania z jej zasobów w celu zachowania ich dla przyszłych pokoleń. Istotnym aspektem społecznym jest również integrowanie się społeczności przedszkolnej. W ramach programu w ogrodzie przedszkolnym zostaną utworzone strefy:
- Strefa Eko Zielarska, w której zostanie utworzony ogródek ziołowy i warzywniak, w których będą uprawiane zioła i warzywa m.in. tymianek, kolendra, rozmaryn, bazylia, pomidorki koktajlowe, dynie, cebule, ogórki, koper, sałata, poziomki, truskawki oraz krzewy malin i borówki amerykańskiej. Dzieci będą poznawały przyrodę wielozmysłowo poprzez wzrok, zapach, słuch, dotyk i smak. Będą włączone w prace uprawne i pielęgnacyjne.
- Strefa Eko Siedliska, w której posadzone zostaną rośliny miododajne m.in.: jeżówka, lawenda, kocimiętka. Powstanie kwietna łąka, na której staną hotele dla owadów. Dzieci będą miały okazję obserwować i poznawać w naturalnym środowisku owady zapylające rośliny.
- Strefa Eko Doświadczeń to miejsce z altaną (z ławeczkami i stołem), w którym przedszkolaki będą m.in. przygotowywały rozsady prowadziły badania i doświadczenia z wykorzystaniem mikroskopów, lup, drobnego sprzętu laboratoryjnego, itp. W strefie tej pojawią się także: stacja meteo, zegar słoneczny, beczki na wodę deszczową.
- Strefa Eko Zabaw to miejsce, w którym znajdować się będzie stół edukacyjny do gier planszowych (zewnętrznych) o tematyce ekologiczno-przyrodniczej itp., gazony z roślinami oddzielające strefę od Eko- doświadczeń. Ponadto zainstalowane zostaną kąciki: „Warsztat małego ogrodnika", "Sklep ogrodniczy pod chmurką", "Kuchnia letnia" oraz „Gąsienica” – z pojemnikami na przechowywanie naturalnych skarbów przyrody (wkład społeczny). Kąciki zostaną wykonane ze zużytych palet, skrzynek po warzywach, pojemników drewnianych z odzysku itp. Pomalowane i zaimpregnowane będą stanowiły niezwykle atrakcyjne zaplecze edukacyjne.
Ogólna wartość programu wynosi 50000 zł, z czego dofinansowanie WFOŚiGW w formie dotacji wynosi 45000zł, a 5000zł stanowi wkład własny.
Program dofinansowany przez
Działania w ramach realizacji programu
Poznajemy mieszkańców ogrodu
Poznajemy mieszkańców ogrodu
...
Układanki z darów jesieni
Układanki z darów jesieni
Dzieci wybrały się na spacer w okolicę przedszkola i zebrały jesienne skarby. Ułożyły z nich w ogrodzie grupową mandalę, zamknęły "jesień w pudełku" i wykonały jesienne "ciasteczka" z masy solnej....
Jesienne zbiory
Jesienne zbiory
...